VÄRVIEKSPERT soovitab: 5 kasulikku näpunäidet unistuste sisekuju

Kodu on eriline paik, kus inimene saab olla tema ise. Kodu peegeldab isiksust: mida eelistame, millest hoolime, kellega koos elame ning missugune on meie eluviis. Värvid on üks esimesi asju, millele mõtleme siis, kui hakkame uut kodu rajama või olemasolevaid eluruume remontima. Kuidas luua kodu, mis vastab kujutluspiltidele, aga kus on samas ka äärmiselt mõnus elada? Nõu annab Seinakunsti e-poe värviekspert Mindaugas Komskis.

Nägemus oma kodust

Värviekspert Mindaugas Komskis soovitab kõigepealt läbi mõelda, millisena oma kodu näed: kas ühtse pinnana, mis ühendab kõiki ruume, või soovid luua muljetavaldavaid kontraste? Kes peab oluliseks ühtsust, võiks valida rahulikumad värvid, mis loovad tunde, et tubade vahel pole seinu ning kõik ruumid moodustavad harmoonilise terviku. Kes soovib luua kontraste, võiks seevastu kombineerida heledaid ja tumedaid toone, sest kontrastsed värvid rõhutavad jooni, eraldavad detaile ning toovad ruumi mängulisust. Näiteks, kui sul on tumedat tooni moodne voodi ja soovid, et magamistoa rõhk oleks sellel, siis Mindaugas Komskis soovitab seinad värvida heledat tooni. Kui sa ei soovi voodit esile tuua, siis vali ruumi kujundamiseks tumedam toon, mis on lähedane voodi värvile. Kes eelistavad lihtsat mööblit, mis ei väljenda otseselt ühtegi stiili, leiavad turvalise lahenduse pastelltoonides. Koos sobivate sisustuselementidega näeb selline magamistuba välja väga ilus ja hubane.

„Oluline on endalt küsida: milline toon mulle meeldib ja millises meeleolus ennast tunnen? Kas soovin remondiga tegeleda pidevalt või ainult teatud eluetapil?” toob Mindaugas Komskis välja. Oletame, et maja otsustavad renoveerida vanemad, kelle laps kolib kodust välja. Vanematel jagub nüüd energiat uute projektide jaoks ning praegu on nende elus aktiivne periood. „Sellisel juhul soovitaksin luua värvide abil nooruslikuma keskkonna, mis julgustab, inspireerib, innustab elu nautima ja tegutsema. Selleks sobivad kontrastsetes toonides seinad ja erksavärvilised sisustuselemendid,“ ütleb Seinakunsti värviekspert.

Värvide valimisel tuleb arvestada ka valgusega

Mindaugas Komskis nendib, et kuigi enamik inimesi mõistab, kuidas valgus toone mõjutab, siis koju värve valides unustavad nad sageli siiski valguse. „Valgus avaldab alati mõju seinavärvile. Sama värv erineva valgustusega ruumis loob täiesti erineva atmosfääri. Kui värvida säravvalgeks väga valgusküllane tuba, siis võib see hakata koguni silmi pimestama. Kui värvida sama ruum aga tumedat tooni, on tulemus palju soojem. Seetõttu on oluline värvidega mängimine. Võta aega ja katseta mõne tooniga. Kvaliteetvärvide tootjatel on alati värvinäidised, mis võimaldavad erinevaid toone väikestes kogustes testida.“ Värviekspert soovitab alati seda võimalust kasutada.

Värvi testimisel tuleb meeles pidada mõned reeglid. Värvi valimisel tuleks tähelepanu pöörata sellele, millisel hoone küljel tuba paikneb: lõunas, põhjas, läänes või idas. „Pea meeles, et ere toon peegeldub kõige paremini neutraalses valguses. Tooni küllus ja sügavus tuleb kõige võrratumalt esile rahulikus valguses. Intensiivse valgusega ruumis on seina tooni kõige raskem näha,“ ütleb „Seinakunsti“ ekspert.

Vali värvid ja mustrid oma sisetunde järgi

Ära karda värvide valimisel proovida erinevaid kombinatsioone, samuti värvi ja tapeedi kombinatsioone. Erinevad värvid peavad üksteist täiendama, neil peab olema omavaheline seos. Mindaugas Komskis toonitab: „Sa ei vali üksnes materjali, mis katab seinu, lagesid, põrandaid või mööblit. Sa valid toonid ja mustrid, mis kutsuvad esile erinevaid emotsioone. Ühe või teise värvikombinatsiooni valikul ja rakendamisel tuleks lähtuda ennekõike enda sisetundest“.

Kui eelistad rahulikke toone, vali toonid ühest värviperekonnast. Tuleb välja, et tavapärane värvi valimine värvikaardi järgi on iganenud meetod. „Tipptasemel värvitootjate värvipaletid on loodud teistsugusel põhimõttel. Nad organiseerivad värve palettide järgi, nii et inimesel on lihtsam valida, ja näha, mis valitud värviga sobib ja milliseid kontraste saab luua. Näiteks rohekas värv, mis sarnaneb päikese käes särava puuga, sobib hästi veidi tumedama rohelisega. Nii saab värvivalikust alguse looming, mis tekitab kodus mõnusa atmosfääri.“ Värvieksperdi sõnul tajuvad värvivaliku nüansse kõik ruumi sisenejad.

Värv ja praktilisus käivad käsikäes

On selge, et lisaks kodu ilule on võrdselt oluline ka praktilisus. Värvi puhul on oluline, et värvitoon püsiks võimalikult kaua, et värvitud sein oleks peale värvimist hõlpsasti puhastatav, et värv oleks vastupidav sagedasti kasutatavates kohtades nagu esik, köök, lastetuba või vannituba. Praktilisuse huvides tehakse tavaliselt järeleandmisi kas toonis või pinna läikes. „Seda teevad paljud, kes ei tea, et tipptasemel värvitootjad pakuvad mõlemat. Värvide valimisel pööra alati tähelepanu pigmentide kogusele ja läikele. Mida suurem on looduslikult esinevate pigmentide hulk, seda täpsemalt vastab värv paletil näidatule. Kui värv on matt, siis näeb ta seinal välja meeldiv ja pehme. Läikiv värv võib interjööri ka ära rikkuda, seega vali läiget hoolikalt. Kohtadesse, kus kulumine on suurem, võiks valida pisut läikivama värvi ja ülejäänud seina võib katta ka mati värviga. Samuti tasub julgelt toonidega mängida: näiteks värvi seina alumine osa tumedamaks ning ülemine osa heledamaks,“ soovitab Mindaugas Komskis.

Kujunda interjöör enda, mitte teiste jaoks

Pole saladus, et loodav interjöör on sageli inspireeritud Internetist, ajakirjandusest või teiste kodudest. Kindlasti võib järele teha teatud detaile, kuid fotointerjööri täielik matkimine on riskantne. Seinakunsti värvieksperdi sõnul ei saa kodud kunagi välja nagu fotol, sest esiteks ruumid on erineva suurusega, erineva asukohaga, erinevate akende ja valgusega, mistõttu on üldmulje täiesti erinev. Kuid tal on sellegipoolest mõned soovitused: „Esmalt mine remonditavasse ruumi. Vaata, kui suur see on, kui kõrged on laed, kui palju valgust seal on ja mis nurga alt see langeb. Proovi visualiseerida fotointerjööri kolimist vastavasse ruumi. Seejärel testi toone värvinäidiste abil. Siis näed, kuidas värv tulevases kodus tegelikkuses välja hakkaks nägema. Ära kiirusta! Katseta ning alles siis otsusta.“

Kõige tähtsam on kujundada endale sobiv kodu, mis peegeldaks elanike isikupära, huvisid ja elustiili. Otsustamist aitab lihtsamaks teha tõeliste värvikombinatsioonide katsetamine, pöördudes selleks professionaalsete värviekspertide poole või valida toonid ise, tuginedes enda värvitajule. Kõik sõltub sellest, mil määral lubad endal olla sina ise. Kõige tähtsam on tunda end kodus hästi ka siis, kui kõige olulisemad külalised lahkuvad.

Kas sa ei leidnud otsitavat?

Saada meile lühike päring oma soovi või küsimusega ning võtame sinuga ühendust. Hangi rohkem infot meie toodete, pakkumiste ja tööriistade kohta. Vormi täitmiseks klõpsa siin.